Az utóbbi időben gyakran szembetaláltam magam azzal a kérdéssel, hogy hogyan készülök az ünnepekre, hogyan élem meg az adventi időszakot. Úgy gondoltam megosztom Veled is, hátha tudok segíteni Neked abban, hogy számodra is nyugodtabb, békésebb lehessen az idei adventi időszak.
Ünnep az egyszerűség, és tisztaság jegyében…
Arra törekszem, hogy a karácsonyt is tudatosabban, a tisztaságra, és egyszerűségre törekedve éljem meg. Ez teszi számomra meghitté, értékessé, és örömtelivé az adventi időszakot és az ünnepet.
Ennek jegyében többek között a következőkre törekszem:
1.Az ünnepre való készülődés részeként ünneplőbe öltöztetem a lelkem és a környezetem is, ebben is az egyszerűségre törekszem. Az ünnepi hangulat megteremtésében nekem nagyon sokat jelentenek a díszek, a fények, amelyek az adventi időszak kezdetén felgyulladnak, és majd csak az újév első napjaiban halványulnak el… de a lelkemben továbbégnek… és azért a környezetemben is marad belőlük. 🙂 De legalább ilyen fontos szerepe van a zenének is. Az adventi időszak kezdetétől fogva hallgatom a karácsonyi zenéket, ezzel is hangolódva az ünnepre, és újra és újra emlékeztetve magam az ünnep valódi üzenetére, értékeire.
2.Az ünnepi időszakot, és az ünnep előtti teendőket igyekszem előre, tudatosan megtervezni. Ez lehetővé teszi, hogy csökkentsem a stresszt és a rohanást. Továbbá azt is, hogy a rohanás helyett meg tudjam élni ezt az időszakot a maga szépségével, és tudjak az értékes pillanatokra koncentrálni. Korábban mindig azt éreztem, hogy „beesek” az ünnepre, fáradtan, sokszor kedvtelenül, mert mire elérkezett az ünnep már teljesen „lehajtottam” magam. Viszont évek óta az az érzésem, hogy nem „beesek”, hanem megérkezek az ünnepre, és ez elképesztően jó érzés.

3.Az advent kezdetétől fogva tudatosan törekszem a lassulásra, elcsendesedésre. Általában egészen az ünnep előtti napokig dolgozok, de minden nap, munka után sort kerítek arra, hogy meg tudjak állni, befelé tudjak figyelni, le tudjak lassulni, miközben ekkor már odakint javában tart a fennforgás, beindul az „ünnepi őrület”. A karácsony megelőző napokban már nem is szívesen megyek nagyobb bevásárlóközpontokba, igyekszem előre bevásárolni mindazt, amit lehet. Így legalább nem kell szembesülnöm azzal, hogy mennyire nem arról szól sokaknak a karácsony, amiről valóban kellene, milyen mértékű túlköltekezés társul hozzá, miközben- az én véleményem és értékrendem szerint -nem ettől lesz boldog, meghitt, békés az ünnep.
A lelassulás, elcsendesedés részeként az online jelenlétet is igyekszem csökkenteni. Ezzel elkerülhetem azt, hogy szembesülnöm kelljen azokkal a szokásokkal, jelenségekkel, amelyek ma már hozzátartoznak ehhez az időszakhoz, és én olyan nehezen tudok ezekkel azonosulni… sőt nem is tudok! 🙂
4.Sokat segít az is, hogy igyekszem nyíltan, és időben kommunikálni az ünnepi időszakkal kapcsolatos elképzeléseim, és azt is, hogy mire lenne szükségem. Természetesen én magam is lehetőséget biztosítok arra, hogy a környezetemben lévők is megfogalmazzák mindezt. Így elkerülhetőek a félreértések, az ünnepi rohanás, zsúfoltság, amit én nagyon nem szeretek… és a kötelezőnek tűnő, nem kívánt programok is… és lehetővé válik az, hogy az ünnep középpontjában valóban az ünneplés álljon.
5.Ehhez kapcsolódik: Számomra az ünnep a közösen megélt, meghitt, örömteli élményektől lesz értékes. Sokkal inkább az élmények állnak nálam a középpontban, és kevésbé a tárgyi ajándékok. Ettől függetlenül természetesen én is ajándékozok, de, ha tehetem, akkor inkább élményeket igyekszem adni.

Számodra mitől lesz örömteli az adventi időszak, és meghitt a karácsony?
Oszd meg velem hozzászólásban!
Örömteli napokat kívánok Neked,
Viki



